o Wyspie
W tłumaczeniu z arabskiego Zanzibar oznacza „wybrzeże czarnych ludzi”.
Jest największą z archipelagu trzech wysp (Unguja i Pemba), z głównym miastem o tej samej nazwie, i z jego najstarszą częścią - Stone Town, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia i polityka:
W przeszłości ważny i barwny ośrodek handlu. Odwiedzali ją Asyryjczycy, Arabowie, Egipcjanie, Hindusi, Persowie, Holendrzy i Chińczycy. Następnie Portugalczycy, którzy zostali wyparci przez sułtanów Omanu. w XVIII i XIX wieku stanowiła centrum handlu niewolnikami.
W XIX wieku osiedlili się tu hinduscy bankierzy i kupcy europejscy. O wpływy na wyspie walczyli Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Do 1964 roku Zanzibar znajdował się pod protektoratem brytyjskim, a następnie 26 kwietnia 1964 roku Zanzibar utworzył wraz z Tanganiką nowe państwo – Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Półautonomiczny Zanzibar rządzi się własnymi prawami. Ma własny rząd, składający się z przedstawicieli ludności arabskiej, hinduskiej oraz afrykańskiej. Mieszkańcy Zanzibaru, których jest ponad 1,7 mln. nie poczuwają się do bycia Tanzańczykami.
Gospodarka:
Zanzibar nazywany jest "wyspą przypraw" - cały Archipelag Zanzibar charakteryzuje się ich obfitością. Na Zanzibarze uprawia się m.in. pieprz, gałkę muszkatołową, goździki, wanilię, cynamon i imbir, które, prócz oleju kokosowego są głównymi towarami eksportowanymi z wyspy. Ponadto z Zanzibaru eksportuje się wodorosty i rafię. Dobrze rozwinięte jest rybołówstwo, ale najważniejszą rolę w gospodarce odgrywa stale rozwijająca się turystyka.
Turystyka:
Każdego roku Zanzibar ściąga turystów z całego świata szukających pięknych plaż, kolorowych raf koralowych oraz doskonałej kuchni, stanowiącej niepowtarzalną mieszankę smaków arabskich, hinduskich i afrykańskich. Bogactwo przyrody, doskonały klimat, przyjazna ludność lokalna i różnorodna oferta turystyczna wydaje się wystarczającym zaproszeniem do odwiedzenia wyspy.
Na chwilę, albo do pozostania na dłużej.